Menu

moje akcje

Przez 4 lata mojej kadencji (2014 – 2018) w Radzie Miasta Częstochowy z okręgu obejmującego dzielnicę Północ, odremontowaliśmy Al. Wyzwolenia, odnowiliśmy dzielnicowe pływalnie, każda szkoła na Północy ma  wielofunkcyjne boisko, powstały nowe place zabaw i siłownie napowietrzne.

Icon label

Al. Wyzwolenia – generalny remont i przebudowa przejścia podziemnego

Aleja Wyzwolenia oraz przejście podziemne były w fatalnym stanie i zagrażały bezpieczeństwu. Od wielu lat wnioskowałem do Prezydenta o generalny jego remont – regularnie składałem zapytania, wnioski i poprawki do corocznego budżetu Częstochowy, by tę najważniejszą arterię komunikacyjną w dzielnicy kompleksowo wyremontować. W końcu się udało, a dodatkowo uzyskaliśmy na to dofinansowanie zewnętrzne.

Al. Wyzwolenia - przed
Al. Wyzwolenia - po

Przebudowa Al. Wyzwolenia to największa inwestycja na Północy od czasu budowy tzw. korytarza północnego. Poza wymianą nawierzchni ulicy, nowymi zatokami autobusowymi oraz chodnikami i ścieżkami rowerowymi prace objęły także generalny remont przejścia podziemnego wraz ze schodami i peronami tramwajowymi. Po instalacji w przejściu podziemnym miejskiego monitoringu czekamy aż wrócą sklepy.

Al. Wyzwolenia - przejście podziemne przed
Al. Wyzwolenia - przejście podziemne po

Na Północy mamy nowoczesne boiska wielofunkcyjne

przy każdej szkole podstawowej.

Dziś już wszystkie nasze dzieciaki uczące na Północy mogą się cieszyć nowoczesnym boiskiem wielofunkcyjnym ze sztuczną nawierzchnią. Pierwsze zostały oddane boiska przy Szkole Podstawowej nr 50 przy ul. Starzyńskiego. Nowoczesne obiekty ze sztucznym oświetleniem są użytkowane zarówno przez dzieci i młodzież gimnazjalną, jak i Klub Sportowy AJAX. Kolejnym nowym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią było boisko przy Szkole Podstawowej nr 48 przy ul. Schillera. Ostatnio oddaliśmy kolejne dwa nowe obiekty ze sztucznym oświetleniem

Boisko SP 48 ul. Schillera - przed
Boisko SP 48 ul. Schillera - po

Boisko wielofunkcyjne przy SP nr 2

przy ul. Baczyńskiego

Mój wniosek o boisko dla SP 2 w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2016 roku zajął pechowe drugie miejsce na Północy i nie zakwalifikował się do sfinansowania. Na szczęście udało się wprowadzić ten obiekt w ramach normalnej procedury budżetowej. Moja poprawka do budżetu miasta została uwzględniona i znalazła swój finał w 2017 r. Powstało nowe boisko!

Boisko wielofunkcyjne SP 2 ul. Baczyńskiego - przed
Boisko wielofunkcyjne SP 2 ul. Baczyńskiego - po

Doposażenie placu zabaw w parku

przy ul. Fieldorfa Nila

Plac zabaw przy ul. Fieldorfa Nila - przed
Plac zabaw przy ul. Fieldorfa Nila - po

Boisko wielofunkcyjne dla SP nr 54

przy ul. Kukuczki

O to boisko zabiegaliśmy od 10 lat – jeszcze z Radą Dzielnicy PÓŁNOC. Udało się je jednak stworzyć dopiero w obecnej kadencji w Radzie Miasta. Dziś obiekt przy ul. Kukuczki to wielofunkcyjne boisko o nawierzchni poliuretanowej, z bramkami piłkarskimi, dwoma boiskami do koszykówki i siatkówki, a także kortem do tenisa ziemnego. Jest ogrodzone, otoczone piłkochwytami i oświetlone.

mieszkańcy częstochowy

Współpracowaliśmy ze wszystkimi częstochowianami, bez względu na ich światopogląd czy przekonania polityczne – bo drogi, chodniki czy place zabaw nie są ani prawicowe, ani lewicowe, ani liberalne. Największą bolączką Częstochowy jest jej wielkie zadłużenie sięgające na koniec 2018 roku pół miliarda złotych! Od lat miasto żyje na kredyt, który rośnie z roku na rok razem z odsetkami. Poza tym miejskie jednostki i spółki takie jak Miejski Szpital Zespolony czy MPK zadłużone są na kolejne kilkadziesiąt milionów złotych. Te miejskie długi będziemy spłacać przez najbliższe kilkadziesiąt lat!

Dlatego uznałem, że najważniejsze to uzdrowienie finansów publicznych i zostałem członkiem trzech komisji w Radzie Miasta związanymi z tą tematyką finansów i gospodarki i próbuję przekonać pozostałych radnych do powstrzymania lawinowego zadłużania miasta.

Najważniejsze inwestycje na Północy przeprowadzone z moim udziałem w ostatnich latach

Lp Inwestycje w dzielnicy PÓŁNOC
1 Remont Al. Wyzwolenia wraz z przejściem podziemnym
i monitoringiem wizyjnym
2 Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 48
przy ul. Schillera
3 Budowa boiska wielofunkcyjnego
przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Kukuczki
4 Budowa oświetlenia ulicznego w okolicy ulicy Geodetów,
ul. Kowalczyka i ul. Głębockiego
5 Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 50
przy ul. Starzyńskiego
6 Budowa boiska wielofunkcyjnego dla SP nr 2
przy ul. Baczyńskiego
7 Siłownie napowietrzne m. in. przy ul. Witosa
i Al. Wyzwolenia
8 Remont Sali gimnastycznej i pływalni SP nr 2
przy ul. Baczyńskiego

9 Wybieg dla psów przy ul. Kukuczki
10 Doposażenie placów zabaw m.in. na Promenadzie
im. Cz. Niemena oraz w parku przy ul. Fieldorfa Nila
11 Budowa placu zabaw dla Przedszkola przy
Zespole Szkół nr 1 przy ul. Kukuczki i SP nr 2
ul. Baczyńskiego
12 Dwie stacje Roweru Miejskiego: przy Promenadzie
oraz przy ul. Fieldorfa Nila (obok pętli tramwajowej)
13 Remont toalet w Gimnazjum nr 1 przy ul. Starzyńskiego
oraz Przedszkolu nr 36 przy ul. Kukuczki
14 Wymiana stolarki okiennej sali gimnastycznej i utworzenie pracowni komputerowej w Zespole Szkół nr 1
przy ul. Kukuczki
15 Przebudowa chodników i parkingów m.in. ul. Pużaka,
ul. Starzyńskiego, ul. Bacewicz i ul. Gombrowicza
16 Remont świetlicy, stołówki i kuchni
Szkoły Podstawowej nr 48 przy ul. Schillera
17 Budowa parkingu na terenie szkolnym od strony
ul. Michałowskiego oraz inteligentnych świateł
na ul. Michałowskiego

Raport radnego PIOTRA STRACHA
z pracy w Radzie Miasta Częstochowy

Rada Miasta Częstochowy (w latach 2014 – 2018) liczyła 28 radnych, a rozkład mandatów od początku kadencji przedstawiał się następująco: SLD (9), PO (5), PiS (10) oraz bezpartyjni Mieszkańcy Częstochowy (4).

Po wyborach SLD i PO zawarły koalicję i razem z Krzysztofem Matyjaszczykiem (SLD) przez ostatnie lata wspólnie rządzą w naszym mieście. Klub Radnych Mieszkańcy Częstochowy nie był ani w opozycji, ani w koalicji, bo według nas w samorządzie nie ma miejsca na politykierstwo.